استهبان, جاذبه های گردشگری استان فارس, جاذبه های گردشگری ایران

مسجد سنگی ایج استهبان

0

مسجد سنگی ایج در مسیر شهر ایج به سمت استهبان در استان فارس و در دل کوهستان بنا شده است. مسجد سنگی ایج بنایی کم‌نظیر است که پیشینه‌اش به دوران ساسانیان باز می‌گردد.

مسجد سنگی ایج استهبان

به نقل از ایسنا، منطقه‌ی فارس، آنچه امروز تحت‌عنوان مسجد سنگی ایج شناخته می‌شود، در واقع آتشگاهی بوده از زمان ساسانیان که در دوره‌ی حاکمیت ملوک شبانکاره، به مسجد تبدیل شده است.

بنای مسجد سنگی ایج ، که از آثار ارزشمند تاریخی شهرستان استهبان، در شرق شیراز، محسوب می‌شود، مشتمل بر فضایی با 2 متر عرض، 7 متر طول و 4 متر ارتفاع است.در قرن پنجم هجری قمری، در دیواره‌ی جنوبی این بنا، محرابی ساخته و از آتشکده به مسجد تبدیل شده است و بقیه‌ی بنا مربوط به دوران ساسانیان است.

قابل ذکر است که کتیبه‌ای به خط نسخ قرآنی، بر جداره‌ی محراب این بنا نقش بسته که ترجمه‌ی فارسی آن این عبارت است «به کوشش امیر دربان که سرزنش شده است سنه407» تاریخ مذکور مربوط به دوره‌ی دیلیمان(‌آل‌بویه) در فارس و زمان سلطنت سلطان‌الدوله دیلمی است.

مسجد سنگی ایج استهبان

ایوان سنگی مسجد، مشرف به یک چهار طاقی است که از سنگ و گچ بنا شده و در وسط آن حوض بزرگی است که آب چشمه از ضلع غربی چهار طاقی وارد و از گوشه شمال شرقی خارج می‌شود.

مسجد سنگی ایج استهبان

این اثر تاریخی ارزشمند در تنگه‌ای موسوم به «تنگ بدره» که در اصطلاح محلی «چهل برکه» نیز خوانده می‌شود، واقع شده و در این تنگه چشمه‌سار زیبایی در دل باغ‌های وسیع جاری است.

چهار طاقی و مسجد سنگی ایج استهبان به شماره 956 (957 – ویکی پدیا) در تاریخ 5 دی‌ماه 1352 در فهرست آثار ملی جا گرفته است.

 

 


منبع: ایسنا ، خبر آنلاین

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشرنخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند. *

بنر تبلیغاتی 300x300
 • سفر مجازی به موزه‌ها با فناوری گوگل

  سفر مجازی به موزه‌ها با فناوری گوگل

   سفر مجازی به موزه‌ها با فناوری گوگل و دوربین‌های گوگل میسر شده است. حتماً برای شما هم جالب است که بدانید این دوربین می‌تواند تصاویری با کیفیت گیگاپیکسل از عکس ها و نقاشی های نصب شده در این موزه ها تهیه کرده و در معرض دید علاقمندان قرار دهد که در نوع خود بی نظیر…

 • فواید سفر

  سفر و فواید سفر از نظر امام علی (ع)

   در ادیان مختلف به وفور از فواید سفر سخن گفته شده و بزرگان دین ما نیز نظر ویژه‌ای به این مقوله داشته‌‌اند. شعری در دیوان منسوب به امام علی (ع) هست كه می گوید: تغرب عن الاوطان فی طلب العلی *** و سافر ففی الاسفار خمس فوائد تفرج هم واكتساب معیشة *** و علم و…

 • بچه ها در سفر

  بچه ها در سفر

   با شروع فصل تابستان، وقت مسافرت های خانوادگی هم از راه می رسد. فرقی نمی كند كه سفر شما با ماشین از میان كوه ها و جنگل و صحرا و بیابان باشد یا با هواپیما به یك نقطه خوش آب و هوا. به هر حال با همراه داشتن بچه ها در سفر ، ممكن است…

دیدگاه‌های شما:

تلفن سفارش: 09150601004

E-mail: paksafar.com@gmail.com

Linked In Facebook Aparat Instagram Telegram