جاذبه های گردشگری ایران, جهرم

مسجد جامع جهرم

0

مسجد جامع جهرم ساخته شده در دوره سلجوقیان از مساجد تاريخي اين شهرستان كه در محله قديمي ‌سنان شهر جهرم واقع شده.اين مسجد داراي دو طبقه و از سنگ طبيعي كوهستان و گچ بنا شده است.

مسجد جامع جهرم

بر سردر شمالي مسجد تعدادي كتيبه نصب شده و در طرفين ورودي پنج كتيبه كه يكي از آنها گوياي تعميرات مسجد در دوره صفويه است. يكي از ويژگي‌هاي بنا‌هاي قديمي ‌در شهرستان جهرم آن است كه سنگ قبر برخي از اشخاص معروف در بناهاي قديمي ‌نصب ‌شده‌ كه برخي از اين نوع كتيبه‌ها در مسجد جامع جهرم نيز مشاهده مي‌شود و كتيبه ديگري تاريخ تعمير اين بنا را در دوره قاجار نشان مي‌دهد.

مسجد جامع جهرم

از ديگر قسمت‌هاي اين اثر تاريخي مي‌توان به سر در ورودي و شبستان ضلع جنوبي اشاره كرد كه نسبت به ساير قسمت‌ها سالم و پا برجا باقي‌مانده و سردر ضلع جنوب غربي نيز كه به همان صورت اوليه باقي‌مانده كه سردر جديدتري نيز در اين محل احداث شده است.

مسجد جامع جهرم از نظر طرح و معماري از نمونه‌هاي بسيار جالب مربوط به پيش از دوران صفويه محسوب مي‌شود.

مسجد جامع جهرم

شبستان جنوبي از مهم‌ترين بخش‌هاي مسجد كه شامل يك تالار وسيع در مركز و دو رشته رواق در شرق و غرب است. ‌اين شبستان دو طبقه و رواق‌هاي آن نيز داراي مرتبه فوقاني است. قسمت فوقاني محراب داراي قوس‌هاي گچي زيبايي است.کلیه طاقهای اطراف ان شبیه میدان امام اصفهان دو طبقه بوده و طبقه فوقانی تشکیل غرفه هائی داده لوحي سنگي در بالاي در غربي مسجد نصب گرديده است که بر اساس آن، اين مسجد در سال 1084 ه-. ق که رو به خرابي مي رفته، توسط شخصي به نام حاجي رضا تعمير شده است.

مسجد جامع جهرم

تعميرات كف‌فرش حياط و احياي كف‌فرش، احياي پوشش بام شبستان، تعميرات نما، تعميرات كاربندي در طاق‌نماهاي حياط و تعميرات استحكام‌بخشي در محل‌هاي مورد نياز مسجد جامع جهرم از جمله اقداماتي است كه جدیدا برای مرمت این اثر ملی صورت گرفته است.

 


منبع: ویکی پدیا ، وبلاگ جهرم ما ، همگردی

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشرنخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند. *

بنر تبلیغاتی 300x300
 • ویزای شنگن

  ویزای شنگن

  ویزای شنگن چیست؟ ویزای شنگن ویزایی است که در همه‌ی کشورهای عضو توافق نامه‌ شنگن معتبر است. توافق‌نامهٔ شِنگن نیز در سال ۱۹۸۵در لوکزامبورگ از سوی بلژیک، فرانسه، آلمان غربی، هلند و لوکزامبورگ به امضا رسید و اکنون تمام کشورهای اتحادیه اروپا بجز بریتانیا و ایرلند وارد این تو

 • فواید سفر

  سفر نکنید !

  احتمالاً این قدر این جمله مضحک بوده که اومدین ببینین چرا باید چنین عنوانی انتخاب بشه. اما متأسفانه وقتی از کسی می‌پرسیم که چرا نمیره سفر ، یا حتی نمیره گردش، میگه ای بابا، زندگی سخته و فرصت نیست و …! وقتی به زندگی این افراد نگاه می‌کنیم می‌بینیم اکثراً در روابط اجتماعی، ی

 • سفر مجازی به موزه‌ها با فناوری گوگل

  سفر مجازی به موزه‌ها با فناوری گوگل

   سفر مجازی به موزه‌ها با فناوری گوگل و دوربین‌های گوگل میسر شده است. حتماً برای شما هم جالب است که بدانید این دوربین می‌تواند تصاویری با کیفیت گیگاپیکسل از عکس ها و نقاشی های نصب شده در این موزه ها تهیه کرده و در معرض دید علاقمندان قرار دهد که در نوع خود بی نظیر…

دیدگاه‌های شما:

تلفن سفارش: 09150601004

E-mail: paksafar.com@gmail.com

Linked In Facebook Aparat Instagram Telegram