سفر و زندگی

سفر نکنید !

0

احتمالاً این قدر این جمله مضحک بوده که اومدین ببینین چرا باید چنین عنوانی انتخاب بشه. اما متأسفانه وقتی از کسی می‌پرسیم که چرا نمیره سفر ، یا حتی نمیره گردش، میگه ای بابا، زندگی سخته و فرصت نیست و …! وقتی به زندگی این افراد نگاه می‌کنیم می‌بینیم اکثراً در روابط اجتماعی، یا زندگی زناشویی، یا از نظر روانی و یا سایر امور روانشناختی و کاری مشکل دارند و راه مناسبی هم برای حل آن پیدا نکرده‌اند. اینجاست که ما میگیم پاشو یه سفر برو بعد خود بخود اوضاع خوب میشه و ….

خیلی بعید میدونم که شما از اون دسته افراد مذکور باشید اما اگه احیاناً شما هم اهل سفر نیستید توصیه میکنم این مقاله رو بخونید:

همه این را می‌دانیم که با وجود درآمد ناچیز و برنامه کاری فشرده ای که داریم ، خیلی دشوار است که کار را کنار بگذاریم و برنامـه بریزیم که به مسافرت بروید . ولی بیرون رفتن ، حتی برای مدتی کوتاه هم که شده ، برای سلامتی ما بسیار مفید است و واقعاً به نفع هیچ کسی نیست که سفر رفتن را نادیده بگیرد .

سفر کاری

از سفرتان بهترین استفاده را ببرید!

اگر پیشنهاد یک سفر کاری به شما شده است ، قبول کنید چون باعث می شود تجربیاتتان بیشتر شده و موقعیت شغلیتان هم بهتر گردد . به علاوه موجب می شود که محیط کارتان هم ، هر چند به طور موقت ، تغییر کند .

اگر می خواهید به سفری تفریحی بروید ، دقت کنید که چه همراهی برای خود انتخاب می کنید . اگر از نامزد غرغرو یا رفیق بی پولتان خسته شده اید ، ممکن است این سفر به تجربه ای پر استرس تبدیل شود که همه ی منفعت هایی که می تواست برایتان داشته باشد را از بین ببرد .

گاهی اوقات مجبورید به تنهایی سفر کنید . این باعث می شود که افراد جدیدی را ملاقات نموده و ارتباطات جدیدی با دیگران ایجاد کنید ، ضمن اینکه به شما این آزادی را می دهد که هر چه دوست دارید انتخاب کنید . البته نوع سفری که انتخاب می کنید خیلی مهم است . سعی کنید که کاملا مطابق میلتان باشد . اگر عاشق گردش کردن و بازدید از جا های دیدنی هستید یا از استراحت کردن تمام روز کنار دریا لذت می برید راهی شهر شوید .

از طرف دیگر ، اگر می خواهید در حال خوردن نوشیدنی کمی هم آفتاب بگیرید ، این بهترین انتخاب ممکن خواهد بود .

فواید سفر

اصلاً چرا باید بریم سفر ؟

مسافرت ، چه کاری چه تفریحی ، می تواند فواید بسیاری هم برای جسم و هم فکر شما داشته باشد . در زیر به بعضی از فواید سفر برای سلامتی شما اشاره می کنیم .

1 – فشار و استرستان کم تر خواهد شد؛

سفر به شما این امکان را می دهد که کمی استراحت نموده و فشار های روحی را از خودتان دور کنید . سفر خستگی شما را از بین می برد . حتی اگر سفری کاری باشد و شما مجبور باشید که ساعت های متمادی در کنفرانس هایی شرکت کنید ، در عوض با کشور یا شهر جدیدی آشنا خواهید شد . ممکن است مسافرت اضطراب و استرس هم داشته باشد ، به خصوص اگر سفر شما همراه با گردش و بازدید از جا های دیدنی باشد و یا شما نیاز به آشنایی با زبان های مختلف داشته باشید و یا مقصدتان شهری شلوغ باشد . اما استرس سفر یک استرس مثبت است و مثل اضطراب شما از کار زیاد یا زندگی روزمره نیست . کاهش فشار و استرس روحی همیشه به سلامتی شما کمک خواهد کرد .

2 – تنوعی به زندگیتان خواهید داد؛

طبق جمله ای که می گوید : ” هر تغییر و تنوعی به اندازه استراحت خوب است .” ، مسافرت از هر نوعی که باشد باعث می شود که شما ، هر چند به مدتی کوتاه ، از زندگی عادی خود دور شده و همین مسئله به تنهایی انرژی زیادی به شما می دهد . اینکه بخواهید برنامه روزانه خود را کمی تغییر دهید ، می تواند به عنوان نوعی درمان برای شما محسوب شود و این کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم شما جلوگیری می کند .

3 – از هوای آزاد بهره خواهید برد؛

در طی سفر شما بیشتر بیرون از ساختمان و در هوای آزاد خواهید بود تا اینکه طبق معمول داخل چهاردیواری اتاقتان در اداره حبس شوید . اینطوری می توانید بیشتر از هوای تازه و سالم لذت ببرید . اگر برای گردش به کوهستان یا برای استراحت به کنار دریا بروید ، نسبت به روز های عادی عمیق تر تنفس خواهید کرد و اکسیژن بیشتری به بدنتان وارد خواهد شد . همچنین می توانید از آفتاب گرفتن هم استفاده ی زیادی ببرید ، به شرط اینکه احتیاط های لازم برای جلوگیری از آفتاب سوختگی را فراموش نکنید .

4 – فعالیت جسمی بیشتری خواهید داشت؛

سفر با یکسری فعالیت بدنی اضافی همراه خواهد بود . ممکن است شما در برنامه سفرتان شنا در دریا یا گردش و بازدید از مکان های دیدنی یا والیبال ساحلی را گنجانده باشید ، ولی حتی اگر هم بخواهید تمام روز را به استراحت بپردازید باز هم از ماندن در خانه بهتر است و بیشتر پیاده روی خواهید کرد و در کل نسبت به برنامه عادی همیشگیتان فعالیت جسمی بسیار بیشتری خواهید داشت .

5 – از غذا خوردن لذت خواهید برد؛

حتی اگر به سفری دریایی بروید یا پیوسته در استراحتگاهی اقامت کنید ، خیلی کم تر از زمانی که در منزل خود هستید از غذا های آماده استفاده خواهید کرد . غذا خوردن در رستوران قطعاً خیلی بهتر از غذا هایی است که به سرعت آماده می شوند و با مایکروفر پخته می شوند . احتمالاً در طی سفر غذا های فرنگی را در خارج از کشور امتحان خواهید کرد . دیگر نگران وعده های غذایی و میزان کالری مصرفیتان نیستید و به راحتی از مزه کردن غذا های خوشمزه مختلف لذت خواهید برد .

6 – رفتارهایتان را اصلاح خواهید کرد؛

برنامه ریزی هم قسمتی از تفریحاتتان است . زمانی که سفری در پیش دارید ، یکنواختی و کار سخت از ساعت 9 تا 5 و همیشه منتظر وقت استراحت بودن به نظر قابل تحمل تر می شود و باعث می گردد که بهتر با مشکلات کاری کنار بیایید . سفر کردن دید و احساس تازه ای نسبت به فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف به شما داده و به شما کمک می کند که از زندگی بیشتر لذت ببرید . بنا به مقصدی که انتخاب می کنید ، سفر حتی باعث می شود دید تازه ای نسبت به شهر خودتان هم پیدا کنید .

7 – اشخاص مختلفی را ملاقات خواهید کرد؛

سفر کمک می کند تا افراد مختلفی را از سرتاسر جهان ملاقات کنید . اجتماعی بودن و معاشرت کردن نوعی درمان به حساب می آید و همچنین باعث می شود که با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف آشنا شوید .

8 – خاطره ای به یاد ماندنی خواهید داشت؛

اگر تواناییش را دارید که به هر کجا که دوست دارید سفر نمایید ، این کار را بکنید چون ممکن است بعد ها پشیمان شوید . پس اگر همیشه آرزو داشتید که به استرالیا سفر کنید ، الان وقتش است .

9 – با همسرتان ارتباط جدیدی برقرار خواهید کرد؛

سفر به شما این امکان را هم می دهد که بدون فکر کردن به وظایف و مسئولیت های خانه زمان بیشتری را با همسرتان بگذرانید و کمی به گذشته برگردید . مطمئناً گذراندن اوقاتی خوش کنار همسرتان در سفر خیلی بهتر از دعوا کردن سر نوبت شستشوی ظروف است .

خب حالا با این همه اثر مفید، هنوزم نمیخواین برین سفر؟ یالا چمدونتون رو ببندید !

سفر کردن یکی از فعالیت هایی است که نباید نادیده گرفته بشه . اگر زیاد به مسافرت می روید ، سعی کنین بیشتر روی فواید آن مطالعه کنین چون اینجوری از سفرتان بیشتر لذت خواهید برد .

از فرصت هایی که برای مسافرت برایتان پیش می آید نهایت استفاده را برده و از تاثیری که بر جسم و روحتان دارد استقبال کنید . سفر می تواند خیلی برای سلامتیتان مفید باشد ، پس چمدان هایتان را ببندید و راهی شوید .


منابع با اندکی تغییر: بیتوته، سایت مردمان، وبلاگ اینگونه باشیم

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشرنخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند. *

بنر تبلیغاتی 300x300
 • سفر مجازی به موزه‌ها با فناوری گوگل

  سفر مجازی به موزه‌ها با فناوری گوگل

   سفر مجازی به موزه‌ها با فناوری گوگل و دوربین‌های گوگل میسر شده است. حتماً برای شما هم جالب است که بدانید این دوربین می‌تواند تصاویری با کیفیت گیگاپیکسل از عکس ها و نقاشی های نصب شده در این موزه ها تهیه کرده و در معرض دید علاقمندان قرار دهد که در نوع خود بی نظیر…

 • بچه ها در سفر

  بچه ها در سفر

   با شروع فصل تابستان، وقت مسافرت های خانوادگی هم از راه می رسد. فرقی نمی كند كه سفر شما با ماشین از میان كوه ها و جنگل و صحرا و بیابان باشد یا با هواپیما به یك نقطه خوش آب و هوا. به هر حال با همراه داشتن بچه ها در سفر ، ممكن است…

 • فواید سفر

  سفر و فواید سفر از نظر امام علی (ع)

   در ادیان مختلف به وفور از فواید سفر سخن گفته شده و بزرگان دین ما نیز نظر ویژه‌ای به این مقوله داشته‌‌اند. شعری در دیوان منسوب به امام علی (ع) هست كه می گوید: تغرب عن الاوطان فی طلب العلی *** و سافر ففی الاسفار خمس فوائد تفرج هم واكتساب معیشة *** و علم و…

دیدگاه‌های شما:

تلفن سفارش: 09150601004

E-mail: paksafar.com@gmail.com

Linked In Facebook Aparat Instagram Telegram