اخبار گردشگری

سایت موزه؛ روایتگر هویت تاریخی هگمتانه

0

به نقل از ایرنا، چندی پیش در جریان گود برداری های پیاده راه میدان امام خمینی(ره) شهر همدان، 2 تابوت شکسته سفالی متعلق به دوران اشکانی و تعدادی تکه های سفال متعلق به دوره های مختلف تاریخی از زمان مادها تا دوران اسلامی کشف شد و زمینه استمرار کاوش های اضطراری برای کشف احتمالی دیگر آثار مدفون در این محدوده را فراهم و موضوع احداث سایت موزه برای نمایش آثار باستانی کشف شده را مطرح کرد.
و حالا با کسب موافقت های لازم برای احداث سایت موزه، دغدغه و نگرانی فعالان اجتماعی و دوستداران میراث فرهنگی پایان می یابد و فضایی فراهم می شود تا گردشگران قدم بر پیاده راهی بگذارند که تاریخ چند هزار ساله را روایت می کند.
حال که قرار است آثار و فضای کاوش شده در قالب یک سایت موزه حفظ و در معرض بازدید عموم قرار گیرد، می توان امید داشت که این مجموعه سند افتخار دیگری برای مردم ایران زمین باشد.
از طرف دیگر می توان تصور کرد که این سایت موزه تا چه حد می تواند گردشگران داخلی و خارجی را با نمایی از شیوه های زندگی مردم دیار هگمتانه در دوره‌ های مختلف تاریخی آشنا کند و مولفه ای تاثیرگذار در برند سازی صنعت گردشگری همدان باشد.
در این ارتباط مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: بر اساس نتایج کاوش های انجام شده در میدان امام خمینی(ره) و ارزش فرهنگی و تاریخی این آثار که نشان از قرون متمادی نقش آفرینی این کهن شهر در تاریخ ایران زمین دارد، موافقت های لازم برای احداث سایت موزه میدان امام(ره) اخذ شد.
علی مالمیر توضیح داد: در همین ارتباط با توجه به تاثیر شگرف ایجاد سایت موزه بر طرح پیاده راه خیابان بوعلی، میدان امام خمینی(ره) و خیابان اکباتان و نقش آن در توسعه گردشگری استان به ویژه در سالی که همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال 2018 انتخاب شده است، با پیگیری های این اداره کل، ایجاد سایت موزه مورد توافق قرار گرفت.
وی با بیان اینکه موضوع طراحی سایت موزه به مشاور طرح داده شده است در خصوص اعتبار این طرح گفت: از آنجا که هنوز طرحی تهیه نشده اعتبار آن نیز قابل پیش بینی نیست.
مالمیر ادامه داد: در این راستا لازم است از دغدغه و حساسیت همه علاقمندان به میراث ارزشمند کشور به ویژه هنرمندان، رسانه ها و سازمان های مردم نهاد تشکر کنیم.
رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان نیز در این خصوص اعلام کرد: بعد از کشف اشیای تاریخی و باستانی در حفاری‌ های میدان امام خمینی (ره)، در آخرین تصمیم اجرای سایت موزه نهایی شده است.
کامران گردان افزود: اجرای سایت موزه به سه شکل پیش ‌بینی شده که با توجه به محوطه 25 متری کاوش ها، یا به صورت شیشه صاف، آثار در معرض دید قرار می ‌گیرد و یا به صورت شیشه هلالی و یا گذاشتن شیشه مربعی روی هر اثر اجرا خواهد شد.
وی با اشاره به میزان پیشرفت کار در پروژه پیاده‌ راه‌سازی همدان گفت: اجرای پیاده‌ راه خیابان اکباتان با 85 درصد و میدان امام(ره) با 82 درصد پیشرفت فیزیکی در حال پیگیری است.
به نقل از ایرنا، بی تردید جایگاه گردشگری طرح پیاده راه همدان که قرار بود مکان های تاریخی و ارزشمندی همچون آرامگاه بوعلی سینا، بازار همدان، بافت تاریخی میدان امام خمینی(ره) و تپه باستانی هگمتانه را به هم وصل کند، با احداث ‘سایت موزه’ صد چندان و به یکی از ظرفیت‌ های گردشگری کشور تبدیل می شود.
به اعتقاد کارشناسان، اجرای طرح سایت موزه، حلقه گردشگری این منطقه از همدان که یادگاری ارزشمند از تاریخ کهن این دیار است را تکمیل کرده و روایتگری از هویت چند هزار ساله دیار هگمتانه خواهد بود.
1181/2090
گزارش از الهام تدین**انتشار دهنده: سعید زارع کندجانی

انتهای پیام /*


فرهنگی


سایت موزه


پیاده راه بوعلی


همدان

 


منبع: irna.ir

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشرنخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند. *

بنر تبلیغاتی 300x300
 • فواید سفر

  سفر و فواید سفر از نظر امام علی (ع)

   در ادیان مختلف به وفور از فواید سفر سخن گفته شده و بزرگان دین ما نیز نظر ویژه‌ای به این مقوله داشته‌‌اند. شعری در دیوان منسوب به امام علی (ع) هست كه می گوید: تغرب عن الاوطان فی طلب العلی *** و سافر ففی الاسفار خمس فوائد تفرج هم واكتساب معیشة *** و علم و…

 • سفر کاری

  سفر کاری و نکاتی که باید در آن رعایت شود

   سفر کاری برای هر کارمندی یک امر ناگزیر محسوب می‌شود که میزان آن بسته به ماهیت کار افراد متغیر است. برداشتن مسواک و حوله و مدارک شناسایی در هر سفری لازم است اما تنها با این سه قلم وسیله نمی شود به یک سفر کاری رفت. همان طور که پوشیدن لباس رسمی و به همراه…

 • سفر مجازی به موزه‌ها با فناوری گوگل

  سفر مجازی به موزه‌ها با فناوری گوگل

   سفر مجازی به موزه‌ها با فناوری گوگل و دوربین‌های گوگل میسر شده است. حتماً برای شما هم جالب است که بدانید این دوربین می‌تواند تصاویری با کیفیت گیگاپیکسل از عکس ها و نقاشی های نصب شده در این موزه ها تهیه کرده و در معرض دید علاقمندان قرار دهد که در نوع خود بی نظیر…

دیدگاه‌های شما:

تلفن سفارش: 09150601004

E-mail: paksafar.com@gmail.com

Linked In Facebook Aparat Instagram Telegram