اخبار گردشگری

آغاز اجرای 18 طرح پژوهشی و مرمت آثار روستای تاریخی ابیانه نطنز

0

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان، فریدون الله یاری اظهار کرد: کار مرمت، ساماندهی، پژوهش و مستندسازی 18 مجموعه و بنای تاریخی روستای ابیانه با مشارکت پایگاه ملی حفاظت از آثار تاریخی این روستا اجرا می شود.
وی افزود: برای اجرای این طرحها افزون بر 7 میلیارد ریال از محل اعتبارهای ملی و استانی تخصیص یافته است که با آن مرمت بناهای عمومی روستا، طرح های مطالعاتی آثار، طرح های مستندسازی آثار و اجرای طرح مرمت مشارکتی در مرمت خانه های تاریخی روستا و همچنین یک طرح کلی شامل معرفی آثار تاریخی روستای تاریخی ابیانه اجرا خواهد شد.
الله یاری با بیان اینکه نخستین بار است که این تعداد طرح پژوهشی و مرمتی به صورت همزمان در روستای تاریخی ابیانه انجام می شود، گفت: می کوشیم تا پایان سال 1396 عملیات مطالعات، گیاه شناسی، منظر فرهنگی و طبیعی ابیانه، مطالعه بخشی از فرهنگ عامه مردم این روستا، مطالعات ساماندهی قلعه های پل و هرده، مطالعات بروز رسانی حریم منظر فرهنگی ابیانه و مطالعات بناهای ارزشمند روستا برای تهیه پرونده ثبت ملی آنها انجام شود.
وی یادآوری کرد: در این عملیات طرح ایجاد بانک پایش بافت تاریخی روستای ابیانه، مستندسازی طرح معماری 2 خانه تاریخی و همچنین مرمت چهار خانه تاریخی روستا در کنار ساماندهی محوطه اطراف پایگاه ملی حفاظت روستا و همچنین معرفی 20 بنای مشهور این روستا از منظر گردشگری در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان قرار گرفته است.
روستای تاریخی ابیانه یکی از شاخص ترین روستاهای تاریخی کشور است که در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.
قدمت معماری و زیست در ابیانه به بیش از اسلام بر می گردد به گونه ای که وجود آتشگاه هارپاک در این روستا موید این نکته است. با این وصف وجود امامزاده، حسینیه ها و مساجد ارزشمند تاریخی در این روستا نشان از اوج روند تکوینی فرهنگ و تمدن مردم این خطه در دوران اسلامی است.
با توجه به قدمت تاریخی این روستا و بازدید هزاران گردشگر داخلی و خارجی از آن، پرونده این روستای تاریخی برای ثبت جهانی در حال آماده سازی است.
روستای تاریخی ابیانه در فاصله 40 کیلومتری نطنز و در دامنه رشته کوه های کرکس قرار دارد .
7430/6136 خبرنگار: رحمت الله کاملی بادی – انتشار دهنده : عمادی

انتهای پیام /*


فرهنگي


ميراث فرهنگي


ابيانه


نطنز

 


منبع: irna.ir

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشرنخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز علامت‌گذاری شده‌اند. *

بنر تبلیغاتی 300x300
 • بچه ها در سفر

  بچه ها در سفر

   با شروع فصل تابستان، وقت مسافرت های خانوادگی هم از راه می رسد. فرقی نمی كند كه سفر شما با ماشین از میان كوه ها و جنگل و صحرا و بیابان باشد یا با هواپیما به یك نقطه خوش آب و هوا. به هر حال با همراه داشتن بچه ها در سفر ، ممكن است…

 • فواید سفر

  سفر و فواید سفر از نظر امام علی (ع)

   در ادیان مختلف به وفور از فواید سفر سخن گفته شده و بزرگان دین ما نیز نظر ویژه‌ای به این مقوله داشته‌‌اند. شعری در دیوان منسوب به امام علی (ع) هست كه می گوید: تغرب عن الاوطان فی طلب العلی *** و سافر ففی الاسفار خمس فوائد تفرج هم واكتساب معیشة *** و علم و…

 • فواید سفر

  سفر نکنید !

  احتمالاً این قدر این جمله مضحک بوده که اومدین ببینین چرا باید چنین عنوانی انتخاب بشه. اما متأسفانه وقتی از کسی می‌پرسیم که چرا نمیره سفر ، یا حتی نمیره گردش، میگه ای بابا، زندگی سخته و فرصت نیست و …! وقتی به زندگی این افراد نگاه می‌کنیم می‌بینیم اکثراً در روابط اجتماعی، ی

دیدگاه‌های شما:

تلفن سفارش: 09150601004

E-mail: paksafar.com@gmail.com

Linked In Facebook Aparat Instagram Telegram